Život v Hrone sa ani rok po havárii nepodobá pôvodnému stavu, hovoria štátni ochranári. Veľkým problémom sú podľa nich aj bariéry na rieke.
Výsledky odborného prieskumu na rieke Hron, kde vlani došlo k ekologickej havárii, poukazujú na významný pokles druhovej pestrosti vodných živočíchov.
Informovala o tom Štátna ochrana prírody SR (ŠOP) s tým, že nevyhnutné je aj spriechodnenie migračných bariér tak, aby bola umožnená migrácia rýb.
O čo ide?
Vlani v lete došlo k masívnemu úhynu rýb na rieke Hron. Mimoriadne zhoršenie vôd, ktoré vzniklo na Bienskom potoku, spôsobil strom, ktorý sa počas búrky zlomil, a tým poškodil skladovací vak bioplynovej stanice v obci Budča vo Zvolenskom okrese.
Z vaku následne vytieklo približne 500 metrov kubických digestátu, teda látky, ktorá obsahuje dusičnany a fosforečnany. Únik znečistenia spôsobil masívny úhyn rýb v lokalite Trnavá Hora – Jalná, ktorá sa nachádza o sedem riečnych kilometrov nižšie.
Slovenská inšpekcia životného prostredia (SIŽP) v tom čase uviedla, že za takýto delikt môže uložiť finančnú sankciu až do výšky 165 000 eur.
Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP) v reakcii na mimoriadne zhoršenie vôd zase avizovalo, že zriadil odborný tím „Oživenie rieky Hron“, ktorého cieľom je dohliadať na realizáciu opatrení na zabezpečenie obnovy života v rieke po ekologickej havárii. Envirorezort okrem toho informoval, že SIŽP zároveň pripravuje metodiku pre komplexné kontroly všetkých bioplynových staníc.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.