Ako je na tom Hron rok po havárii v Budči? Ochranári realizovali sériu prieskumov | VODA-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
BELIMO
MARIUS PEDERSEN

Ako je na tom Hron rok po havárii v Budči? Ochranári realizovali sériu prieskumov

Život v Hrone sa ani rok po havárii nepodobá pôvodnému stavu, hovoria štátni ochranári. Veľkým problémom sú podľa nich aj bariéry na rieke.

Ako je na tom Hron rok po havárii v Budči? Ochranári realizovali sériu prieskumov

Zdanlivo nenápadný stupeň môže v čase neresu predstavovať významnú prekážku pre migráciu rýb (tok Jasenica v povodí stredného Hrona) / Foto: Juraj Hajdú, ŠOP

Výsledky odborného prieskumu na rieke Hron, kde vlani došlo k ekologickej havárii, poukazujú na významný pokles druhovej pestrosti vodných živočíchov.

Informovala o tom Štátna ochrana prírody SR (ŠOP) s tým, že nevyhnutné je aj spriechodnenie migračných bariér tak, aby bola umožnená migrácia rýb.

O čo ide?

Vlani v lete došlo k masívnemu úhynu rýb na rieke Hron. Mimoriadne zhoršenie vôd, ktoré vzniklo na Bienskom potoku, spôsobil strom, ktorý sa počas búrky zlomil, a tým poškodil skladovací vak bioplynovej stanice v obci Budča vo Zvolenskom okrese.

Z vaku následne vytieklo približne 500 metrov kubických digestátu, teda látky, ktorá obsahuje dusičnany a fosforečnany. Únik znečistenia spôsobil masívny úhyn rýb v lokalite Trnavá Hora – Jalná, ktorá sa nachádza o sedem riečnych kilometrov nižšie.

Slovenská inšpekcia životného prostredia (SIŽP) v tom čase uviedla, že za takýto delikt môže uložiť finančnú sankciu až do výšky 165 000 eur.

Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP) v reakcii na mimoriadne zhoršenie vôd zase avizovalo, že zriadil odborný tím „Oživenie rieky Hron“, ktorého cieľom je dohliadať na realizáciu opatrení na zabezpečenie obnovy života v rieke po ekologickej havárii. Envirorezort okrem toho informoval, že SIŽP zároveň pripravuje metodiku pre komplexné kontroly všetkých bioplynových staníc.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

Viaceré vodárenské zdroje treba rozšíriť, pomôže štátna pomoc aj eurofondy, apelujú vodári

Viaceré vodárenské zdroje treba rozšíriť, pomôže štátna pomoc aj eurofondy, apelujú vodári

Z dôvodu sucha musia vodárne prijímať opatrenia na stabilizáciu dodávok pitnej vody. Problém vidia v tom, že sektor je výrazne podfinancovaný. Kľúčové je stabilizovať rozpočty vodární, tvrdia.

Obmedzí nakladanie s vodou v čase mimoriadneho sucha. Česi založili špeciálnu komisiu

Obmedzí nakladanie s vodou v čase mimoriadneho sucha. Česi založili špeciálnu komisiu

Právomocou komisie bude napríklad rozhodnúť o mimoriadnej manipulácii na vodných dielach, ktorá zaistí zvýšenie prietokov vo vodných tokoch alebo, naopak, zadržanie vody.

Opätovné zmrazenie pólov? Lacné a realizovateľné riešenie, tvrdia vedci

Opätovné zmrazenie pólov? Lacné a realizovateľné riešenie, tvrdia vedci

Vstrekovanie aerosólov do atmosféry za účelom ochladenia planéty vzbudzuje obavy. Na póloch sa však podľa expertov oplatí zariskovať.