Eversheds Sutherland
INISOFT
INECS

Aká veľká je vodná stopa bežného Európana?

Aké odvetvie je najväčším prispievateľom k rastu vodnej stopy? Ktoré zdroje energie vyvíjajú na zásoby vody najväčší tlak? Dozviete sa v článku.

Aká veľká je vodná stopa bežného Európana?

Solárne, veterné, ale aj geotermálne zdroje energie by do budúcnosti mohli získať opäť väčší priestor, ak chceme znížiť obrovské objemy vody, ktoré sú v súčasnosti využívané na to, aby Európania doma nemuseli svietiť svietnikmi.

Toto je záver výskumu uverejneného tento týždeň Spoločným výskumným centrom (JRC), interným vedeckým útvarom Komisie, ktorý vyzýva členské štáty, aby venovali väčšiu pozornosť množstvu vody, ktorú používajú tradičné elektrárne na uhlie, zemný plyn či dokonca jadrové elektrárne.

Výskumníci totiž zistili, že výroba elektrickej energie si vyžaduje viac ako 1 300 litrov vody na obyvateľa za deň, čo je dostatočný objem na naplnenie šiestich väčších vaní.

Energetika vyvíja tlak na vodné zdroje

Nie všetky zdroje energie sú si rovné, čo sa týka ich vyvíjaného tlaku na spotrebu vody. Existujú veľké rozdiely v množstve vody potrebnej na výrobu rovnakého množstva energie z rôznych zdrojov, najmä z obnoviteľných zdrojov.

Napríklad niektoré formy vodnej energie môžu spotrebovať viac ako 1000-krát viac vody ako veterná energia.

Konferencia vodohospodárov

Energetický sektor je pritom jedným z najväčších spotrebiteľov vody – či už ide o chladiace reaktory, závody na výrobu biopalív, alebo odparenú vodu v nádržiach.

Stále narastajúci dopyt môže viesť k vážnym obdobiam nedostatku vody, najmä v lete. Takýto stav, samozrejme, predstavuje problém, pretože vedie k prerušeniu dodávok energie do domácností a podnikov, čo by sa mohlo zintenzívniť, keď pri výrobe energie prejdeme na prostriedky, ktoré sú náročné na vodu.

Jednou z hlavných priorít Európskej komisie je vybudovanie energetickej únie, ktorá poskytuje európskym domácnostiam a podnikom bezpečnú, udržateľnú, konkurencieschopnú a dostupnú energiu.

Cieľom Komisie je pritom dosiahnuť do roku 2050 klimaticky neutrálnu Úniu. Aby bola energetická bezpečnosť zaručená pri dosahovaní cieľov trvalej udržateľnosti, musia tvorcovia politiky venovať osobitnú pozornosť rozdielom medzi vodnými potrebami energetických zdrojov, tvrdí JRC.

Rozdielne vodné stopy

V rámci svojej novej publikácie v časopise Environmental Research Letters zostavili vedci z JRC a z University of Twente doteraz najpodrobnejšie hodnotenie vodnej stopy energetického odvetvia EÚ.

Vodnú stopu je možné vypočítať ako odhad celkového množstva vody použitej na výrobu jednej jednotky energie (terajoule, TJ). Meria sa nielen spotreba vody v riekach, jazerách a podzemných vodách, ale aj spotreba pôdnej vlhkosti.

Podľa zistení vedcov majú biopalivá prvej generácie a drevo zďaleka najväčšiu vodnú stopu, čiastočne z dôvodu ich výraznej spotreby pôdnej vlhkosti.

Vodná stopa jednotlivých zdrojov energií (bez pôdnej vlhkosti) / Foto: JRC

Ak sa pozrieme iba na spotrebu vody z riek, jazier a podzemných vôd, najväčšiu vodnú stopu má vodná energia, po ktorej nasledujú biopalivá prvej generácie a drevo.

Iné obnoviteľné zdroje energie sú však na opačnom konci škály. Solárne, geotermálne, veterné a prietokové vodné elektrárne majú najmenšiu vodnú stopu. Neobnoviteľné zdroje, ako je napríklad ropa a uhlie, ležia niekde medzi týmito dvoma skupinami.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné
Značky
vodná stopa

Mohlo by vás zaujímať

Do roku 2027 je potrebné investovať do obnovy objektov verejných vodovodov viac ako dve miliardy eur

Do roku 2027 je potrebné investovať do obnovy objektov verejných vodovodov viac ako dve miliardy eur

Do existujúceho majetku, ktorý si vyžaduje obnovu prioritne, keďže sú ohrozené jeho základné funkcie a predstavuje zvýšené riziko, je potrebné investovať takmer 40 miliónov eur.

Technologický gigant chce do roku 2030 vrátiť do obehu viac vody, ako sám spotrebuje

Technologický gigant chce do roku 2030 vrátiť do obehu viac vody, ako sám spotrebuje

Po ambicióznych cieľoch v oblasti uhlíkovej neutrality a nulového odpadu sa spoločnosť zameriava aj na oblasť vodného hospodárstva.

Slovensku hrozia čoraz častejšie povodne

Slovensku hrozia čoraz častejšie povodne

Povodne už ani na Slovensku nie sú ojedinelý jav. Kritické miesta môžu proti tomuto druhu nešťastia ochrániť aj malé vodné elektrárne. Ukladá im to dokonca zákon.