Baktérie a vírusy v upravenej vode z ČOV sa môžu na plastových časticiach ďalej šíriť v životnom prostredí a potenciálne ohrozovať ľudské zdravie.
Patogény na mikroplastoch sú skrytým rizikom
Z novej štúdie vedcov z Norwegian University of Life Sciences vyplynulo znepokojivé zistenie. Výskum ukázal, že postupy zaužívané v čistiarňach odpadových vôd nedokážu zahubiť všetky ľudské patogény. Tieto potenciálne nebezpečné mikroorganizmy totiž prežívajú na úlomkoch plastov.
Čistiarne odpadových vôd sú z princípu navrhnuté tak, aby z odpadovej vody odstraňovali kontaminanty, no žiaľ nedokážu prinášať stopercentné výsledky. Problém pre súčasné postupy čistenia odpadových vôd predstavujú napríklad mikroplasty, teda drobné plastové častice, ktoré vznikajú odštepovaním z väčších kusov plastu a ktoré častokrát čistiarne nedokážu zachytiť.
Okrem samotnej prítomnosti plastových úlomkov miniatúrnych rozmerov vo vyčistenej vode sa však s nimi spája aj ďalší problém. Vo vodnom prostredí umelohmotné častice prirodzene kolonizujú mikroorganizmy, ktoré na ich povrchu vytvárajú mazľavý povlak, takzvaný biofilm.
Už predošlým bádaním sa ukázalo, že súčasťou týchto mikrobiálnych komunít sú aj potenciálne patogény. Mnohí vedci sú preto skeptickí voči vypúšťaniu vyčistenej odpadovej vody a splaškových kalov do životného prostredia, kde tieto substancie môžu práve kvôli skrytým patogénom ohrozovať zdravie ľudí.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.