Zber zrážkovej vody, zelené strechy, sivá voda. ZMOS radí samosprávam, ako šetriť vodou | VODA-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
BELIMO
INISOFT

Zber zrážkovej vody, zelené strechy, sivá voda. ZMOS radí samosprávam, ako šetriť vodou

Pri efektívnom využívaní dažďovej vody sa dá ušetriť až 50 % spotreby pitnej vody v budove, hovorí Združenie miest a obcí Slovenska.

Zber zrážkovej vody, zelené strechy, sivá voda. ZMOS radí samosprávam, ako šetriť vodou

Ilustračné foto: Voda-portal.sk

Pravidelné odpočty, smart monitoring vody, ale aj zber dažďovej vody, inštalácia zelených striech, využívanie priepustných povrchov, sivej vody či výsadba zelene. To je len časť opatrení, ktoré môžu mestám a obciam pomôcť efektívnejšie využívať vodu a adaptovať sa na zmenu klímy.

Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) v najnovšej štúdii, ktorú si môžete stiahnuť prostredníctvom odkazu na konci článku, mapuje aktuálnu situáciu v oblasti energetiky a klímy a formuluje možné východiská pre samosprávy. Významnú časť venuje udržateľnému hospodáreniu s vodou v mestách a spomínaným adaptačným opatreniam.

„Hlavným realizátorom v procese adaptácie na zmenu klímy v našich podmienkach by mala byť samospráva. Štát má vytvárať prostredie, v ktorom by samospráva mohla prijímať opatrenia. Prostredie má byť tvorené strategickým rámcom a národnou legislatívou. Každá samospráva by mala prijímať konkrétne adaptačné opatrenia na svojom území na základe vlastnej stratégie zostavenej podľa konkrétnych požiadaviek,“ zdôrazňuje ZMOS.

Ako hospodáriť s vodou?

Náklady na vodu tvoria podstatnú položku v rozpočte samospráv. Prevládajúci vplyv má zrážková voda, lebo mestá obvykle platia aj za odkanalizovanie ulíc, ktoré tvoria nezanedbateľnú časť ich plôch.

V polovici roka 2022 viac ako 90 % územia Slovenska trpelo nedostatkom zrážok. Podľa analýzy ZMOS-u môže nedostatok vody spôsobiť, že vodárenské spoločnosti nebudú schopné pri aktuálnych regulovaných cenách vody hospodáriť tak, aby dodávali kvalitnú vodu v potrebnom množstve a zároveň nevytvárali stratu.

Samosprávy v oblasti nakladania s vodami môžu staviť na niekoľko opatrení. ZMOS radí, aby na všetkých odberných miestach vody robili pravidelné odpočty, minimálne raz mesačne, a to pomocou systému monitoringu, ktorý umožňuje dáta buď priamo zadať do online formulára v mobile, alebo ich dokonca odčítať z displeja.

Vďaka tomu budú dáta okamžite prístupné každému, kto ich má vidieť. ZMOS pri nečakane zvýšenej spotrebe radí zvýšiť frekvenciu odpočtov.

Na miestach s veľkou spotrebou vody, ako sú napríklad športové haly, odporúča nasadiť podružné merače pripojené cez IoT do systému monitoringu. Takýto systém presne ukáže, v akom čase bola aká spotreba.

 
 

Zostáva vám 71% na dočítanie.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Mohlo by vás zaujímať

Plán manažmentu povodňového rizika schválime už čoskoro, sľubuje Budajov rezort

Plán manažmentu povodňového rizika schválime už čoskoro, sľubuje Budajov rezort

Nedostatky v oblasti manažmentu povodňových rizík nám už dlhšiu dobu vyčíta Európska komisia.

Čistenie brehov aj návštevy nádrží. Na svetový (týž)deň vody vodohospodári pripravili množstvo aktivít

Čistenie brehov aj návštevy nádrží. Na svetový (týž)deň vody vodohospodári pripravili množstvo aktivít

Svetový deň vody každoročne pripadá na 22. marec. Slovenský vodohospodársky podnik však pre verejnosť pripravil nie deň, ale týždeň sprievodných podujatí na území celého Slovenska.

Stovky miliónov eur z plánu obnovy sú v ohrození. Poslanci zablokovali kľúčovú reformu

Stovky miliónov eur z plánu obnovy sú v ohrození. Poslanci zablokovali kľúčovú reformu

Vládny návrh zákona, ktorý mal reflektovať aj na oblasť ochrany vôd, protipovodňové opatrenia či manažment dažďových vôd, neprešiel do druhého čítania v NR SR o jediný hlas.